BACC45FT14-15S10
Mfr.Part #
BACC45FT14-15S10
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Shielding :
Unshielded
Published :
2002
Orientation :
10
Max Operating Temperature :
200°C
Shell Size - Insert :
14-15
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Feature :
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
BACC45FT14-15S10
BACC45FT14-15S10 Overview
Packaging is Plug, Female Sockets.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series, it can be found in this category.It has 15 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.With its Coupling Nut feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.