BACC45FT14-15S
Mfr.Part #
BACC45FT14-15S
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
79
In Stock :
79
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
15 (Power)
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
MIL-DTL-26500, BACC45
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Termination :
Crimp
Orientation :
6
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
BACC45FT14-15S
BACC45FT14-15S6 Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC45 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A 15 pin is provided on the device.Whenever the temperature is below 200°C, it's best.There is a minimum temperature requirement of [0°C] for this device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.