BACC45FT14-15P9H
Mfr.Part #
BACC45FT14-15P9H
Description
CONN PLG HSG MALE 15POS INLINE
Stock
24
In Stock :
24
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2002
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
14-15
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Epoxy, Glass Filled
Housing Color :
Black
Anodized
Type :
For Male Pins
Orientation :
9
12 Weeks
Contact Size :
20 Power
Contact Type :
Crimp
Datasheets
BACC45FT14-15P9H
BACC45FT14-15P9H Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut is maintained at all times.When mounting this part, a Free Hanging socket must be used.It has 15 pins.
BACC45FT14-15P9H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-15P9H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-15P9H Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT