BACC45FT14-15P8H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT14-15P8H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG MALE 15POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
15 (Power)
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
8
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Shell Finish :
Anodized
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Ingress Protection :
Environment Sealed
Packaging :
Bulk
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Ratings :
Environment Sealed
Mount :
Free Hanging
Number of Pins :
15
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
20 Power
Datasheets
BACC45FT14-15P8H
BACC45FT14-15P8H Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Male Pins products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut is maintained.This part requires a Free Hanging socket for mounting.Devices with 15 pins are available.
BACC45FT14-15P8H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-15P8H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-15P8H Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT