BACC45FT14-15P8
Mfr.Part #
BACC45FT14-15P8
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
8
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
15 (Power)
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Mount :
Free Hanging
Max Operating Temperature :
200°C
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
BACC45FT14-15P8
BACC45FT14-15P8 Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series, it can be found in this category.It has 15 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.With its Coupling Nut feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.