BACC45FT14-15P7H
Mfr.Part #
BACC45FT14-15P7H
Description
CONN PLG HSG MALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
7
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20 Power
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Black
Contact Type :
Environment Sealed
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
BACC45FT14-15P7H
BACC45FT14-15P7H Overview
BACC45FT14-15P7H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-15P7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-15P7H Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT