BACC45FT14-15P7
Mfr.Part #
BACC45FT14-15P7
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Orientation :
7
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Coupling Nut
Min Operating Temperature :
-55°C
12 Weeks
Contact Plating :
Gold
Environment Sealed
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Datasheets
BACC45FT14-15P7
BACC45FT14-15P7 Overview
Packaging for this item is Plug, Male Pins.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Devices with 15 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -55°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.