BACC45FT14-15P6H
Mfr.Part #
BACC45FT14-15P6H
Description
CONN PLG HSG MALE 15POS INLINE
Stock
330
In Stock :
330
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20 Power
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Type :
Orientation :
6
Coupling Nut
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Free Hanging
Housing Color :
Black
Published :
2015
Shell Size - Insert :
14-15
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Datasheets
BACC45FT14-15P6H
BACC45FT14-15P6H Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC45 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut.This part must be mounted in a Free Hanging socket.A 15 pin is provided on the device.
BACC45FT14-15P6H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-15P6H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-15P6H Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT