BACC45FT14-15P6
Mfr.Part #
BACC45FT14-15P6
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Epoxy, Glass Filled
Termination :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
BACC45FT14-15P6
BACC45FT14-15P6 Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC45 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A 15 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.