BACC45FT14-15P6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT14-15P6
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ratings :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
15
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
6
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Sealed
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Anodized
Packaging :
Bulk
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
15 (Power)
Datasheets
BACC45FT14-15P6
BACC45FT14-15P6 Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC45 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A 15 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.
BACC45FT14-15P6 Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-15P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-15P6 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT