BACC45FT14-15P10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT14-15P10
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
10
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Environment Sealed
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
15 (Power)
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
14-15
Ingress Protection :
Environment Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Shell Material :
Aluminum
Number of Pins :
15
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
2002
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Shell Finish :
Anodized
Fastening Type :
Bayonet Lock
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Datasheets
BACC45FT14-15P10
BACC45FT14-15P10 Overview
The product is packaged in Plug, Male Pins.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.A total of 15 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Coupling Nut feature.Part Free Hanging is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.