BACC45FT14-15P
Mfr.Part #
BACC45FT14-15P
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
330
In Stock :
330
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2002
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Orientation :
8
Bayonet Lock
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
200°C
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
14-15
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
15 (Power)
Number of Pins :
15
Datasheets
BACC45FT14-15P
BACC45FT14-15P8 Overview
Packaging is Plug, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series, it can be found in this category.It has 15 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.With its Coupling Nut feature, it is more powerful in many ways.In this case, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.