BACC45FT14-15P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT14-15P
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Stock
330
In Stock :
330
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Environment Sealed
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
Environment Sealed
Published :
2015
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Shell Material :
Aluminum
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
15
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Anodized
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
15 (Power)
Shell Size - Insert :
14-15
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
BACC45FT14-15P
BACC45FT14-15P Overview
This product is packaged in a Plug, Male Pins box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.It is equipped with 15 pins.In many ways, Coupling Nut makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.
BACC45FT14-15P Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-15P Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-15P Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT