BACC45FT14-12S9H
Mfr.Part #
BACC45FT14-12S9H
Description
CONN PLG HSG FMALE 12POS INLINE
Stock
23
In Stock :
23
Orientation :
9
MIL-DTL-26500, BACC45
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
14-12
Published :
2002
Datasheets
BACC45FT14-12S9H
BACC45FT14-12S9H Overview
The product is packaged in Plug Housing.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.This can be ensured when the system is in operation by maintaining Coupling Nut.For mounting this component, a Free Hanging socket is required.A total of 12 pins are available on the device.
BACC45FT14-12S9H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-12S9H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-12S9H Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT