BACC45FT14-12S8H
Mfr.Part #
BACC45FT14-12S8H
Description
CONN PLG HSG FMALE 12POS INLINE
Stock
10
In Stock :
10
Unshielded
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Orientation :
8
Published :
2002
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
14-12
Datasheets
BACC45FT14-12S8H
BACC45FT14-12S8H Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut is maintained.It is necessary to use a Free Hanging socket in order to mount this part.The device is equipped with 12 pins.
BACC45FT14-12S8H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-12S8H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-12S8H Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT