BACC45FT14-12S7H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FT14-12S7H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG FMALE 12POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Sealed
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Anodized
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Black
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Positions :
12 (Power)
Number of Pins :
12
Contact Type :
Crimp
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
7
Datasheets
BACC45FT14-12S7H
BACC45FT14-12S7H Overview
You get it in Plug Housing packaging.Mounting type Free Hanging (In-Line) is selected for the device.Packaged in a Bulk case.A member of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Other [0] products share lots of benefits with this part.Maintaining Coupling Nut is easy.Use a Free Hanging socket to mount this.A 12 pin is located on the device.
BACC45FT14-12S7H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-12S7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-12S7H Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT