BACC45FT14-12S7
Mfr.Part #
BACC45FT14-12S7
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Unshielded
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Crimp
Published :
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
MIL-DTL-26500, BACC45
Max Operating Temperature :
200°C
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Orientation :
7
Number of Positions :
12 (Power)
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
BACC45FT14-12S7
BACC45FT14-12S7 Overview
Packaging for this item is Plug, Female Sockets.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Devices with 12 pins are available.You should use it when it's below 200°C.A minimum temperature of -55°C is required for the operation of this device.In many ways, its Coupling Nut feature makes it more powerful.Free Hanging is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.
BACC45FT14-12S7 Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-12S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-12S7 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT