BACC45FT14-12S10H
Mfr.Part #
BACC45FT14-12S10H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLG HSG FMALE 12POS INLINE
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Black
Shell Size - Insert :
14-12
Anodized
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Aluminum
Contact Type :
Environment Sealed
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Orientation :
10
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Published :
2002
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
BACC45FT14-12S10H
BACC45FT14-12S10H Overview
BACC45FT14-12S10H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-12S10H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-12S10H Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT