BACC45FT14-12P9H
Mfr.Part #
BACC45FT14-12P9H
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
1 (Unlimited)
Contact Type :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Bayonet Lock
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Environment Sealed
Housing Color :
Black
Orientation :
9
Type :
For Male Pins
Datasheets
BACC45FT14-12P9H
BACC45FT14-12P9H Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.In operation, Coupling Nut can be maintained as long as Coupling Nut is unchanged.A Free Hanging socket is required for the mounting of this part.There are 12 pins on the device.
BACC45FT14-12P9H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-12P9H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-12P9H Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT