BACC45FT14-12P9
Mfr.Part #
BACC45FT14-12P9
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Number of Pins :
12
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL-DTL-26500, BACC45
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
14-12
Orientation :
9
Max Operating Temperature :
200°C
Published :
2002
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
12 (Power)
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
BACC45FT14-12P9
BACC45FT14-12P9 Overview
BACC45FT14-12P9 Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FT14-12P9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FT14-12P9 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT