BACC45FN20-16S7H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FN20-16S7H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
7
Note :
Contacts Not Included
Mount :
Flanges, Panel
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Bayonet Lock
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Sealed
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Anodized
Gender :
Receptacle
Number of Contacts :
16
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Number of Positions :
16 (Power)
Packaging :
Bulk
Contact Size :
16 Power
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
BACC45FN20-16S7H
BACC45FN20-16S7H Overview
BACC45FN20-16S7H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FN20-16S7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FN20-16S7H Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT