BACC45FN20-16P9H
Mfr.Part #
BACC45FN20-16P9H
Description
CONN RCPT HSG MALE 16POS PNL MT
Stock
29
In Stock :
29
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Contacts :
16
Published :
2002
Shell Size - Insert :
20-16
Type :
For Male Pins
Orientation :
9
Datasheets
BACC45FN20-16P9H
BACC45FN20-16P9H Overview
BACC45FN20-16P9H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FN20-16P9H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FN20-16P9H Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT