BACC45FN18-14SH
Mfr.Part #
BACC45FN18-14SH
Description
CONN RCPT HSG FMALE 14POS PNL MT
Stock
50
In Stock :
50
Type :
For Female Sockets
Number of Contacts :
14
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
18-14
Number of Positions :
14 (Power)
Published :
2002
Datasheets
BACC45FN18-14SH
BACC45FN18-14SH Overview
BACC45FN18-14SH Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FN18-14SH Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FN18-14SH Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT