BACC45FN16-10P8H
Mfr.Part #
BACC45FN16-10P8H
Description
CONN RCPT HSG MALE 10POS PNL MT
Published :
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
10 (Power)
Crimp
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
8
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
REACH SVHC :
No SVHC
Flange
Number of Contacts :
10
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
16 Power
Datasheets
BACC45FN16-10P8H
BACC45FN16-10P8H Overview
BACC45FN16-10P8H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FN16-10P8H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FN16-10P8H Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT