BACC45FN16-10P10H
Mfr.Part #
BACC45FN16-10P10H
Description
CONN RCPT HSG MALE 10POS PNL MT
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Black
Number of Contacts :
10
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
10 (Power)
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
10
Environment Sealed
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Size :
16 Power
Datasheets
BACC45FN16-10P10H
BACC45FN16-10P10H Overview
BACC45FN16-10P10H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FN16-10P10H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FN16-10P10H Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT