BACC45FN12D12P7H
Mfr.Part #
BACC45FN12D12P7H
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSG MALE 12POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Black
Contact Size :
20 Power
Connector Type :
Receptacle Housing
Mount :
Flanges, Panel
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
12 (Power)
Number of Pins :
12
Type :
For Male Pins
Bulk
Contact Shape :
Circular
Orientation :
7
Contact Type :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
BACC45FN12D12P7H
BACC45FN12D12P7H Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.A Flanges, Panel socket is required for the mounting of this part.There are 12 pins on the device.
BACC45FN12D12P7H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FN12D12P7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FN12D12P7H Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT