BACC45FN12C12S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BACC45FN12C12S
Manufacturer
RMS
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
RMS
Product Category :
Circular Connector Housings
Termination :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Pins :
12
Feature :
Cable Clamp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Unshielded
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Sealed
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-26500, BACC45
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Sealed
Published :
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
12 (Power)
Shell Finish :
Anodized
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Datasheets
BACC45FN12C12S
BACC45FN12C12S Overview
Packaging is Receptacle, Female Sockets.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-26500, BACC45 Series, it can be found in this category.It has 12 pins.With its Cable Clamp feature, it is more powerful in many ways.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
BACC45FN12C12S Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FN12C12S Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FN12C12S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT