BACC45FN12-12S7
Mfr.Part #
BACC45FN12-12S7
Description
CONNECTOR
Contact Size :
20 Power
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
12 (Power)
Number of Pins :
12
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
7
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
BACC45FN12-12S7
BACC45FN12-12S7H Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number MIL-DTL-26500, BACC45 belongs to the MIL-DTL-26500, BACC45 Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.This part must be mounted in a Flanges, Panel socket.A 12 pin is provided on the device.
BACC45FN12-12S7H Features
MIL-DTL-26500, BACC45 series
BACC45FN12-12S7H Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
BACC45FN12-12S7H Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT