B82801A1743A030
Mfr.Part #
B82801A1743A030
Description
CURR SENSE XFMR 1:30 SMD
Stock
572
In Stock :
572
Product Category :
Current Sense Transformers
Features :
Solder Retention
Length :
4.85 mm
Inductance :
74 uH
Contact Finish :
Gold
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
Fine Stack (FS)
Height :
3.5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Turns Ratio :
1:30
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights :
1.5mm
Height Above Board :
0.043 (1.08mm)
Connector Type :
Plug, Outer Shroud Contacts
Frequency Range :
50 kHz to 1 MHz
Width :
4.5 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Pitch :
0.020 (0.50mm)
Number of Positions :
20
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Datasheets
B82801A1743A030
EPCOS (TDK) B82801A1743A030
Catalog related products
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H