B82506WA5
Mfr.Part #
B82506WA5
Description
CMC 1.5MH 16A 2LN CHAS MNT
Product Category :
Common Mode Chokes
Mount :
Chassis Mount
Pbfree Code :
yes
Inductance :
1.5 mH
Depth :
49mm
Inductance-Nom (L) :
1500 µH
Core Material :
IRON-SILICON
HTS Code :
Width :
50mm
Current Rating (Max) :
16A
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
20%
Height :
61.0108mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Lead/Base Style :
Screw
DC Resistance (DCR) - Parallel :
50mOhm
Length :
142.5mm
Voltage - Rated DC :
600V
Number of Functions :
1
Number of Lines :
2
Max DC Current :
16A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielding :
No
Test Frequency :
100kHz
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Voltage - Rated AC :
500V
Terminal Shape :
Binding Post
Datasheets
B82506WA5
B82506WA5 datasheet pdf and Common Mode Chokes product details from EPCOS stock available at
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 90 OHM SMD
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
    CMC 280MA 2LN 370 OHM SMD
    CMC 230MA 2LN 1KOHM SMD AEC-Q200
    CMC 350MA 2LN 250 OHM SMD