B70SP12440A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B70SP12440A
Manufacturer
Delta Electronics
Description
DC/DC CONVERTER 12.4V 496W
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Power (Watts) :
496W
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Max) :
96V
Type :
Enclosed
Voltage - Isolation :
2.25kV
Factory Lead Time :
20 Weeks
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min) :
32V
Efficiency :
89%
Mounting Type :
Chassis Mount
Size / Dimension :
7.80Lx4.45W x 1.77 H 198.0mmx113.0mmx45.0mm
Current - Output (Max) :
40A
Series :
B70SP12440 (500W)
Voltage - Output 1 :
12.4V
Operating Temperature :
-40°C~90°C With Derating