B41252A688M
Mfr.Part #
B41252A688M
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
51.9938mm
Package / Case :
Radial
Height :
50mm
Tolerance :
20%
Ripple Current :
4.9A
Polarity :
Polar
Voltage - Rated :
80V
Diameter :
35mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
6.8mF
Datasheets
B41252A688M
EPCOS (TDK) B41252A688M
6.8mF Capacitor 20% 4.9A 10.0076mm Radial