B380S15A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B380S15A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
1PH BRIDGE SO-DIL 800V 1.5A
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Number of Phases :
1
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Military :
No
Bridge Type :
Single Phase
Package Length :
8.3
Number of Terminals :
4
AEC Qualified :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN (US) :
EAR99
Peak Forward Voltage (V) :
1.1@1A
Pin Count :
4
Diotec Semiconductor AG
Package Shape :
RECTANGULAR
PCB changed :
Peak Reverse Recovery Time (ns) :
1500(Typ)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Peak Average Forward Current (A) :
1.5@Ta=50C
Terminal Position :
Dual
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current (A) :
Peak Reverse Current (uA) :
5
Peak RMS Reverse Voltage (V) :
380
Diode Type :
BRIDGE RECTIFIER DIODE
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount :
yes
Minimum Operating Temperature (°C) :
-50
HTS Code :
Supplier Temperature Grade :
COMMERCIAL
Number of Elements :
Packaging :
Tape and Reel
Output Current-Max :
1.5 A
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
Yes with exemptions
Mounting :
Surface Mount
HTS :
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
800 V
Non-rep Pk Forward Current-Max :
50 A
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Peak Reverse Repetitive Voltage (V) :
800
Package Height :
2.5
Supplier Package :
SO-DIP SMD
JESD-30 Code :
R-PDSO-G4
Package Width :
6.4
Datasheets
B380S15A
Diotec Semiconductor B380S15A
BRIDGE RECTIFIER DIODE SILICON NOT SPECIFIED DUAL Tape and Reel
B380S15A Overview
Datasheets indicate 1.1@1A as the peak forward voltage.RF diode operates efficiently wRF diodeh a peak reverse voltage range of 380.This device can measure a maximum output voltage of 1.5 A.
B380S15A Features
the forward peak voltage is 1.1@1A
the peak RMS reverse voltage range of 380
a maximum output current voltage of 1.5 A