B37987M1223K000
Mfr.Part #
B37987M1223K000
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Temperature Coefficient :
X7R
HTS Code :
Voltage - Rated :
100V
Ratings :
AEC-Q200
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.098 2.50mm
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.256Lx0.197W 6.50mmx5.00mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial
Reach Compliance Code :
Unknown
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Series :
B37987M
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
0.022µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
Automotive
Tolerance :
±10%
Datasheets
B37987M1223K000
EPCOS (TDK) B37987M1223K000
B37987M 0.022μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.256Lx0.197W 6.50mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
B37987M1223K000 Overview
A 0.256Lx0.197W 6.50mmx5.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
B37987M1223K000 Features
a size/dimension of 0.256Lx0.197W 6.50mmx5.00mm