B37986G5472J054
Mfr.Part #
B37986G5472J054
Description
CAP CER 4700PF 50V C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Reach Compliance Code :
Unknown
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Capacitance :
4700pF
Multilayer :
yes
Series :
B37986G
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Style :
Formed Leads
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric Material :
Ceramic
Height Seated (Max) :
0.098 2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.256Lx0.197W 6.50mmx5.00mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Tin
Datasheets
B37986G5472J054
EPCOS (TDK) B37986G5472J054
B37986G 4700pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.256Lx0.197W 6.50mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
B37986G5472J054 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.256Lx0.197W 6.50mmx5.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
B37986G5472J054 Features
a size/dimension of 0.256Lx0.197W 6.50mmx5.00mm