B37986G5103J054
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B37986G5103J054
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Formed Leads
Terminal Shape :
Wire
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.256Lx0.197W 6.50mmx5.00mm
Series :
B37986G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitance :
10000pF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.098 2.50mm
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
B37986G5103J054
EPCOS (TDK) B37986G5103J054
B37986G 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.256Lx0.197W 6.50mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
B37986G5103J054 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.256Lx0.197W 6.50mmx5.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
B37986G5103J054 Features
a size/dimension of 0.256Lx0.197W 6.50mmx5.00mm