B37982N5104M054
Mfr.Part #
B37982N5104M054
Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
Ceramic Capacitors
Height :
5.5mm
Multilayer :
yes
Width :
5.0038mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-30°C
Lead/Base Style :
Kinked
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Lead Free :
Lead Free
Lead Pitch :
2.4892mm
HTS Code :
Max Operating Temperature :
85°C
Terminal Finish :
Tin
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
-56/+22% ppm/°C
Capacitance :
100nF
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Unknown
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
20%
Temperature Characteristics Code :
Z5U
Dielectric Material :
Ceramic
Height Seated (Max) :
2.4892mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Length :
15mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Cut Tape (CT)
Length :
5.5118mm
Datasheets
B37982N5104M054
EPCOS (TDK) B37982N5104M054
100nF Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations Radial
B37982N5104M054 Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -30°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is -56/+22% ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 2.4892mm.
B37982N5104M054 Features
with -56/+22% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V