B37982N5103M000
Mfr.Part #
B37982N5103M000
Description
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL
Tolerance :
20%
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
85°C
Lead/Base Style :
Kinked
Min Operating Temperature :
-30°C
Length :
5.5118mm
Temperature Characteristics Code :
Z5U
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
5.5mm
Package / Case :
Radial
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
-56/+22% ppm/°C
Lead Length :
30mm
Capacitance :
10nF
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
5.0038mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
2.4892mm
Height Seated (Max) :
2.4892mm
Terminal Finish :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Datasheets
B37982N5103M000
EPCOS (TDK) B37982N5103M000
10nF Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations Radial
B37982N5103M000 Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -30°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
B37982N5103M000 Features
with -56/+22% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V