B37981M5103K054
Mfr.Part #
B37981M5103K054
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
B37981M
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.098 2.50mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
10000pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Applications :
Automotive
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
Ammo Pack
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm
Dielectric Material :
Ceramic
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
B37981M5103K054
EPCOS (TDK) B37981M5103K054
B37981M 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
B37981M5103K054 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
B37981M5103K054 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm