B37981M1153K000
Mfr.Part #
B37981M1153K000
Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL
Tolerance :
10%
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Free :
Lead Free
Lead/Base Style :
Kinked
Height Seated (Max) :
2.4892mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.0038mm
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
15nF
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
100V
Length :
5.5118mm
Ratings :
AEC-Q200
Lead Pitch :
2.4892mm
Datasheets
B37981M1153K000
EPCOS (TDK) B37981M1153K000
15nF 100V Ceramic Capacitor 10% Radial
B37981M1153K000 Overview
Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 2.4892mm.
B37981M1153K000 Features
with the voltage - Rated DC of 100V