B37979N5471J054
Mfr.Part #
B37979N5471J054
Description
CAP CER 470PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitance :
470pF
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
B37979N
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated :
50V
HTS Code :
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Size / Dimension :
0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Tin
Tolerance :
±5%
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
B37979N5471J054
EPCOS (TDK) B37979N5471J054
B37979N 470pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
B37979N5471J054 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
B37979N5471J054 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm