B37979N1151J054
Mfr.Part #
B37979N1151J054
Description
CAP CER 150PF 100V C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Capacitance :
150pF
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Size / Dimension :
0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Ammo Pack
Multilayer :
yes
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Reach Compliance Code :
Unknown
HTS Code :
Series :
B37979N
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
100V
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Datasheets
B37979N1151J054
EPCOS (TDK) B37979N1151J054
B37979N 150pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
B37979N1151J054 Overview
Programs on this device are of 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
B37979N1151J054 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.197W 5.50mmx5.00mm