B37950K3102K062
Mfr.Part #
B37950K3102K062
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 1210
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Length :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
EAR99
Height :
0.8mm
Width :
2.5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
500V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Series :
B37950K
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
1000pF
Datasheets
B37950K3102K062
B37950K 1000pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
B37950K3102K062 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
B37950K3102K062 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm