B37950K1223K062
Mfr.Part #
B37950K1223K062
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1210
Ceramic Capacitors
Height :
1.7mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Ratings :
AEC-Q200
Length :
3.2004mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
B37950(100V)
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Tolerance :
10%
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
100V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
Thickness :
889μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
22nF
Width :
2.4892mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
B37950K1223K062
B37950(100V) 22nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1210
B37950K1223K062 Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals 15% ppm/°C indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
B37950K1223K062 Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V