B37940K5121J060
Mfr.Part #
B37940K5121J060
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 50V NP0 0805
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Thickness (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Series :
B37940K
Capacitance :
120pF
Width :
1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Length :
2mm
Custom Capabilities :
Alternative Cap Tol Available On Req
Voltage - Rated :
50V
Height :
0.6mm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Datasheets
B37940K5121J060
EPCOS (TDK) B37940K5121J060
B37940K 120pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
B37940K5121J060 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
B37940K5121J060 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm