B37940K1220J070
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B37940K1220J070
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
CAP CER 22PF 100V NP0 0805
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
2.0066mm
Height :
1.3mm
Width :
1.2446mm
Thickness :
711.2μm
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Capacitance :
22pF
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
5%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Ratings :
AEC-Q200
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Nickel
Package / Case :
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Number of Terminations :
2
Datasheets
B37940K1220J070
EPCOS (TDK) B37940K1220J070
22pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
B37940K1220J070 Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
B37940K1220J070 Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V