B37930K5331J060
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B37930K5331J060
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 50V NP0 0603
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Voltage - Rated :
50V
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
B37930K
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
330pF
Surface Mount :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
B37930K5331J060
EPCOS (TDK) B37930K5331J060
B37930K 330pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
B37930K5331J060 Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
B37930K5331J060 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm