B32520C0225K289
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B32520C0225K289
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 63VDC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
2.2μF
Voltage - Rated AC :
40V
Voltage - Rated DC :
63V
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Pitch :
7.5mm
Depth :
6mm
Height :
12mm
Mount :
Through Hole
Length :
10.3mm
Packing Method :
Ammo Pack
Lead Diameter :
500 µm
Tolerance :
10%
Width :
6mm
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Reference Standard :
AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
PET
Datasheets
B32520C0225K289
EPCOS (TDK) B32520C0225K289
2.2μF Film Capacitor 10% Radial 63V-DC 40V-AC Through Hole