B32370A4606J020
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B32370A4606J020
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 60UF 5% 1.05KVDC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
1050V 1.05kV
Series :
FilterCap™ B3237x
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
420V
Lead Spacing :
0.787 20.00mm
Capacitance :
60μF
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Height Seated (Max) :
4.134 105.00mm