B32370A4206J080
Mfr.Part #
B32370A4206J080
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP FILM 20UF 5% 1.2KVDC RADIAL
Film Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FilterCap™ B3237x
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Voltage - Rated DC :
1200V 1.2kV
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Capacitance :
20μF
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated AC :
480V
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Spacing :
0.787 20.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
3.543 90.00mm